HABERLER

Moody’s: TCMB daha fazla faiz indirimi yapabilir

Moodys’, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından daha fazla faiz indirimi beklediklerini ve Türk ekonomisinin ihracat kaynaklı sorunlar yaşadığını belirtti.

Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Moody’s, bugün koronavirüs salgınının Türk ekonomisine etkilerinin değerlendirildiği  bir webinar düzenledi.

Burada konuşan Moody’s Baş Ekonomisti Steven G. Cochrane, Türk ekonomisi hakkında açıklamalarda bulundu.

2. çeyreğin global ekonomi için en zorlu yıl olmasını beklediklerini belirten Cochrabe, 3. ve 4. çeyreklerde global büyümenin normalleşmeye başlamasını beklediklerini söyledi.

“Faiz İndirim İçin Alan Var”

“TCMB’den daha fazla faiz indirimi görmeyi bekliyoruz.” diyen Cochrane, şöyle devam etti: “Enflasyon düşüş merkez bankasına ekonomiye teşvik sağlamak için biraz hareket alanı verdi -TCMB’nin ekonomiyi teşvik etmek için en azından bir kez daha faiz indirimi yapacağını öngörüyoruz.”

“Türkiye İhracat Sorunu Yaşıyor”

Türkiye koronavirüsün yol açtığı krize yüksek işsizlik oranı ile girdiğini dikkat çeken Cochrane, ” Türkiye ekonomisini karşı karşıya olduğu bazı zorluklar var. Bunlardan biri önemli pazar olan Avrupa’ya ihracatta koronavirüs kaynaklı sorunlar. Türkiye’nin ihracattaki en büyük 5 pazarının tamamı koronavirüs kaynaklı sıkıntılar yaşıyorlar” dedi.

“Temerrüt Riski Var”

Bir diğer Moody’s analisti Papanastasiou, Salgının kredi riskleri üzerinde etkisi görülmeye başlandığını, Türkiye’nin de buna dahil olduğunu aktardı ve Türkiye’de temerrüt olasılıkları 2018-2019 krizindekine benzer hızla artmaya başladığını belirtti.

 

Melike

Lise eğitimini Kadıköy Anadolu Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Mühendislik mezunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir