HABERLER

Moody’s: Türkiye’nin notunu arttırabiliriz

Uluslararası kredi derecelendirme kurumu Moody’s, Türkiye’nin gerekli şartları yerine getirmesi durumunda kredi notunu arttırabileceklerini açıkladı.

Ünlü iş ve finans kurumu Moody’s Investors Service, bugün yayınladığı raporda, Türkiye için kredi notu görüşlerinin, büyük ve çeşitlendirilmiş ekonomi ile artan dış kırılganlığı ve politika etkiliğinde, kurumsal güçte süren erezyon arasında dengeyi yansıttığını bildirdi.

Koronavirus salgınına yanıt olarak Türkiye’nin maliye ve para politikası duruşunu daha da gevşettigini belirten Moody’s, ancak koronavirüsün ekonomiye etkilerine karşı alınan tedbirlerin göreceli olarak küçük ve ekonomi politikasında belirsizliğin ısrarcı olduğunu vurguladı

Negatif görünüm riskin aşağı yönlü olduğuna işaret ediyor. Daha negatif patikaya girmekten kaçınılamayacağı sonucuna varmaları durumunda notu indirebileceklerini aktaran Moody’s, “Ancak dış baskıyı düzeltmek, ekonomide yeniden dengelenme için güvenilir/geniş tabanlı program ortaya konulursa Türkiye’nin kredi notunu artırabiliriz.” denildi.

Moody’s, halihazırda Türkiye’nin kredi notunu “B1″(Çok spekülatif), kredi notu görünümünü ise “negatif” olarak değerlendiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir