HABERLER

Ons Altın Fiyatları 7 Yılın Zirvesinde (Altın Analiz)

Altın fiyatları 1.700 dolar seviyesi üzerine çıkarak 7 yılın zirvesine yükseldi. Koronavirüs pandemisinin küresel ekonomi üzerinde yıkıcı etkilerinin olacağına ve buna bağlı olarak şirket karlarının olumsuz etkileneceğine ilişkin endişeler sonucu güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebin artması sonucu altın fiyatları rallisini sürdürdü.

Altın, salgının ekonomileri resesyona itmesi ve merkez bankalarını büyük çaplı teşvik paketlerini uygulamaya koymak durumunda bırakmasının etkisi ile güçlü yükseldi. Hisse senetlerindeki sert düşüş sonrası ortaya çıkan nakit ihtiyacını karşılamak için geçen ay gelen güçlü satışların ardından, metal kuvvetli bir toparlanma gerçekleştirdi. Bunun sonucu, altın vadeli kontratları, dört haftadan az bir süre önce 1400 dolarlarda seyrederken şimdi ons başına 1,800 dolar yakınına çıktı. Vadeli ve spot altın fiyatları arasındaki fark halen yüksek kalmaya devam ediyor.

Ons Altın Analiz

Koronavirüsün ekonomiye etkisinin ağırlaşması, risk iştahı temkinli konuma doğru dönüyor olmasından dolayı yoğun para basma faaliyetinin etkisi ile yatırımcılar güvenli liman olarak algılanan altına gidiyor. Haftaya 1685 dolar seviyesinden başlayan spot altın fiyatları,  güvenli liman alımlarından destek bularak kazançlarını 1725 dolar seviyesine kadar taşımayı başardı. Yaşanan son yükseliş ile beraber ons altın yatırımcısına sene başından bu yana yüzde 35.20 getiri sağladı. Daha önce görülmemiş büyüklükteki mali teşvikler ve uzun bir süre düşük kalacak faizler, güvenliğe ve kaliteye kaçışı cazip kılmaya devam edecek gözüküyor.

Fiyat gösterge uyuşmazlıkların ön plana çıktığı Ons altın fiyatlarına teknik olarak bakıldığında geri çekilmelerin devam etmesi durumunda kısa vadede ilk referans noktamız 1710, bu destek seviyesinin altında altında günlük kapanışlar gerçekleşmesi durumunda satış baskısı 1687 ve 1673 desteğine doğru derinleşebilir. Ancak alımlarının devam etmesi ile 1725 seviyesinin yeniden üzerine çıkılması durumunda ise ilk önce 1738  direncine doğru yükselişler görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir