HABERLER

Ons Altın Fiyatlarında Yükseliş Sürüyor

Altın fiyatları önceki kapanışa göre yüzde 0.40 yükselişle  1626 dolar seviyesinin üzerinde fiyatlanıyor. Altın fiyatlarında yükseliş sürecek mi? Altın fiyatları, İsviçreli rafinerilerin tekrar faaliyete geçmesinin ardından arz sıkışıklığının azalması ve ABD Başkanı Donald Trump’ın koronavirüs salgınının ABD’de istikrar kazanıyor olabileceğini söylemesi ve bunun da doları desteklemesi ile spot altın fiyatları kısmi yükselişler kaydetti.

Geçen haftayı 1618 seviyesinde kapatan altının ons fiyatı, ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamalarından destek bulamasa da altın satıcıların altın teslimatı yükümlülüklerini karşılamaları için kapasitelerini kısıtlıyor. Piyasalar Kovid-19 salgınına ilişkin gelişmelerin bütününden dolayı çok tedirgin kalması ile yatırımcı beklentileri halen temkinli. Faizler çok düşük kalması güvenli liman alımları gelmesine neden olurken, altın fiyatlarının da tutunmasına olanak sağlıyor.

Altın Analiz, Ons Altın Fiyatları Ne Olur?

Belirsizliklerin artmasına paralel sert yükselişler gösteren spot altın fiyatları, 2020’nin ilk 3 ayında en çok kazandıran yatırım aracı olmuştu. Yıl içinde 1703 dolar seviyesine yükselerek son 7 yılın en yüksek noktasına çıkan altın fiyatları, küresel piyasaların koronavirüs endişelerinin devamında likitite sıkışıklığa gelen sert satışlar sonrasında 1453 seviyesine kadar gerileyerek tüm kazançlarını silmişti. Buradan oluşan almlar ile değer kayıplarını telafi eden sarı metal, son 1 haftadır 1600-1640 dolar seviyesinde yatay bir bant içinde hareketlerini sürdürüyor.

Geçen hafta değer kazanan altın fiyatları bu haftaya da yükselişle başladı.. Teknik olarak spot altın fiyatlarına bakıldığında; 1640 dolar seviyesi üzerinde kalıcılık sağlayamayan sarı metal, oluşan satışlar ile kısmı geri çekilmeler yaşandı. Tekrar toparlanan başaran sarı metal bu direnç üzerinde fiyatlamalar yapabilirse ons altında yukarı yönlü momentum artabilir. Altın fiyatlarında geri çekilmelerin devam etmesi durumunda ise ilk referans noktamız 1615, bu destek seviyesinin altında altında günlük kapanışlar gerçekleşmesi durumunda satış baskısı 1600 ve 1584 desteğine doğru derinleşebilir. Ancak alımlarının oluşması ile 1640 seviyesinin yeniden üzerine çıkılması durumunda ise ilk önce 1671 ardından 1685 direncine doğru yükselişler görülebilir.

Canlı Altın Fiyatları Takip Etmek İçin Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir