HABERLER

Otomotiv İhracatı Nisanda 596 Milyon Dolar Oldu

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, otomotiv endüstrisi Covid-19 salgını nedeniyle ana ve tedarik endüstrisinin üretime büyük ölçüde ara vermesi nedeniyle nisan ayında yüzde 77 düşüşle 596 milyon dolar ihracat yaptı.

Nisan ayında tüm ana ürün gruplarında çift haneli düşüş yaşanırken, ana ihracat pazarı AB Ülkelerine ise düşüş yüzde 81 oldu. Yılın ilk üçte birlik dönemi geride kalırken, ocak-nisan dönemi otomotiv endüstrisi ihracatı yüzde 27 düşüşle 7,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye ihracatında 14 yıldır üst üste lider sektör olan otomotiv endüstrisi, Covid-19 salgını nedeniyle ana ve tedarik endüstrisinin üretime büyük ölçüde ara vermesi nedeniyle nisan ayı ihracatında yüzde 77 düşüş yaşadı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, nisan ayında Türkiye ihracatında dördüncü sırada yer alan otomotiv sektörünün ihracatı 596 milyon dolar oldu. Endüstrinin Türkiye ihracatından aldığı pay ise yüzde 6,6 olarak gerçekleşti. Nisan ayında tüm ana ürün gruplarında çift haneli düşüş yaşanırken, ana ihracat pazarı AB Ülkelerine ise düşüş yüzde 81 oldu. Yılın ilk üçte birlik dönemi geride kalırken, ocak-nisan dönemi otomotiv endüstrisi ihracatı yüzde 27 düşerek 7,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Almanya’ya ihracat yüzde 70 geriledi

Endüstrinin en büyük pazarı olan Almanya’ya nisanda 110 milyon USD’lık ihracat yapıldı. Almanya’ya yönelik ihracat %70 geriledi. İtalya 50 milyon USD ihracat rakamı ile ikinci büyük Pazar olurken, bu ülkeye yönelik otomotiv ihracatı geçen yıla göre %79 oranında düşüş göstermiştir.  Üçüncü büyük pazar konumunda yer alan Fransa’ya yönelik ihracat da %82 gerileyerek 48 milyon USD olarak gerçekleşti. Önemli pazarlardan ABD’ye %70, Birleşik Krallık’a %90,5 Polonya’ya ve Hollanda’ya 80’er, Belçika’ya %78, İsrail’e %75 ihracat düşüşü yaşandı.

AB’ye ihracat yüzde 81 düştü
Geçen ay ülke grubu bazında en büyük pazar olan Avrupa Birliği Ülkeleri’ne ihracat %63,2 pay ile 377 milyon USD oldu. AB ülkelerine yönelik ihracat %81 düştü. Nisanda Afrika Ülkelerine %63, Ortadoğu Ülkelerine %64, ihracat düşüşü yaşandı

Ahmet

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir