HABERLER

Pekcan’dan evdeki vatandaşlara ‘Sanal Ticaret Akademisi’ daveti

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, tüm vatandaşlara ücretsiz olarak sundukları Sanal Ticaret Akademisi’nden, öğrencilerden ev hanımlarına, esnaf ve sanatkardan kadın ve genç girişimcilere kadar geniş bir hedef kitlenin yararlanabileceğini belirterek, “Koronavirüs nedeniyle evde kalınmasını önerdiğimiz bu dönemde zamanın etkin ve faydalı kullanımı açısından, ticaret ile ilgilenen vatandaşlarımızı Sanal Ticaret Akademisi’ne davet ediyorum.” dedi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Pekcan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle vatandaşlara mümkün olduğu kadar evde kalmalarını önerdiklerine dikkati çekerek, Bakanlığın online eğitim platformu olan ve herkese ücretsiz sunulan Sanal Ticaret Akademisi’nin Kovid-19 nedeniyle evlerinde kalanlara önemli bir fırsat sunduğunu ifade etti.

Tamamen kullanıcı dostu bir öğrenme ortamında sunulan bu eğitimlere isteyenlerin bilgisayardan isteyenlerin telefondan erişebildiklerine işaret eden Pekcan, hem yeni iş kurmayı düşünenlerin, ticaretle uğraşan kişilerin burada yer alan bilgi ve uygulamalarla işini geliştirebileceğini hem de yeni iş başvurularında öz geçmişlerini güçlendirmek isteyenlerin verilecek sertifikalarla iş bulma süreçlerine değer katabileceğini anlattı.

Pekcan, şu anda temel olarak 3 sertifika programı geliştirdiklerini belirterek, “İç Ticaret”, “Dış Ticaret” ve “Girişimcilik” ders gruplarını tamamlayan bir kişinin ilgili grup için hazırlanan sınavda yeterli puanı alması halinde sertifika alma hakkı kazandıklarını söyledi.

Platformu 5 Mart’ta kullanıma açtıklarını hatırlatan Pekcan, “Vatandaşımızın ilgisi yüksek oldu. Henüz bir ay bile olmadan 6 bin 500’ün üzerinde kayıtlı kullanıcıya ulaştık, 200’ün üzerinde vatandaşımıza sertifika verdik. İstatistiklerden görüyoruz ki bu kadar kısa bir zamanda hedef kitlemize yayılmayı başarmışız. Kayıt yaptıranların yüzde 22’si öğrenci, yüzde 19’u girişimci, yüzde 13’ü mühendis, 29’u ise esnaf, sanayici ve tüccar.” diye konuştu.

Sanal Ticaret Akademisi ile “Nasıl ihracatçı olunur?”, “İhracatta devlet destekleri”, “e-ticaret” gibi pek çok başlıkta hazırlanan eğitimler vatandaşlara sunuluyor. Eğitimlere ” https://akademi.ticaret.gov.tr/cms/Index/?ReturnUrl=%2f ” adresinden ulaşabillirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir