HABERLER

Petrol fiyatları anlaşma ihtimali ile yükseldi

Varil başına 71 dolardan 20 dolar altına gerileyerek son 18 yılın en düşük seviyesine inen petrol fiyatları, arz savaşının sonlandırabilecek arz kısıntısı anlaşmasının ufukta görünmesi ile yükseldi.

Dünyanın en büyük petrol üreticileri arasında arzı azaltacak ve ham petrol piyasasını pandemi kaynaklı çöküşten kurtarabilecek bir anlaşma, Rusya’nın kısıntılara hazır olduğunun sinyalini vermesiyle petrol fiyatların kayıpları geri almaya başladı.

9 Nisan’da yapılan toplantı sonrası bir sonuca varamayan OPEC üyeleri, bu hafta video konferansta bir araya gelecek. Petrole bağlı tüm ekonomiler, binlerce şirket ve milyonlarca iş gücünün kaderi bu toplantılara bağlı olabilir.

Brent Petrol 30, Ham Petrol WTI 20 Dolar Üstüne Çıktı

Moskova tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamada petrol üreticisinin günlük 1.6 milyon varillik (Arzının yaklaşık yüzde 15’i) arz kısıntısına gitme konusunda gönüllü olduğu belirtildi.

Tüm dünyada gidilen karantina uygulamalarının bazı yerlerde talebin yüzde 70’ini silmesiyle gerileyen petrol fiyatları kayıplarını geri almaya çalışıyor. Brent Petrol anlık yüzde 1.13 artışla 33.30 seviyesinde fiyatlanırken, Ham Petrol WTI ise yüzde 2.87 artışla 25.71 seviyesinde işlem görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir