HABERLER

Petrol Fiyatları Anlaşma İhtimali İle Yükseldi

6 Nisan’da gerçekleşecek OPEC toplantısının 9 Nisan’a ertelenmesi ile gerileyen Petrol fiyatları, büyük üreticilerin fiyat savaşını bırakacaklarına ilişkin beklentilerin güçlenmesi ile yeniden yükselişe geçti.

 

Son 18 yılın en düşük seviyesine gerileyerek varil başına 20 doların altına inen petrol fiyatları kayıplarını geri almaya çalışıyor.  OPEC+ kaynaklarının Reuters’e verdikleri bilgilere göre, Suudi Arabistan ve Rusya’nın aralarında olduğu petrol üreticilerinin üretimin kısılması yönünde anlaşmaya varmaları büyük olasılık, ancak bunun gerçekleşmesi için ABD’nin de üretim kısıntısına destek vermesi gerekiyor-

Petrol fiyatları, koronavirüs salgınının tüm dünyada talebi düşürdüğü bir ortamda, dünyanın en büyük üreticilerinin fiyat savaşını sonlandırma ve üretimi kısma konusunda anlaşmaya yaklaştıklarına ilişkin işaretler sonrası tekrar yükselmeye başladı.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, Pazartesi günü yüzde 8’lik düşüş ile kesilen rallisine yeniden başladı ve varil başına 27 dolar civarına yaklaştı. ABD yönetiminden yapılan açıklamaya göre, Enerji Bakanı Dan Brouillette, Suudi mevkidaşı Prens Abdülaziz bin Selman ile telefon yoluyla “verimli bir görüşme” yaptı. Ham petrol fiyatları ayrıca, Avrupa’da virüsten en çok etkilenen bazı ülkelerde ölüm sayısının azalmakta olduğuna ilişkin haberlerden de destek buldu.

Gün içi en yüksek 34.66 dolara yükselen Brent Petrol fiyatları anlık yüzde 2.34 artışla 33.21, gün içi en yüksek 27.20 seviyesini gören Ham Petrol WTI ise anlık yüzde 2.88 yükselişle 26.60 seviyesinde fiyatlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir