HABERLER

Petrol Fiyatları Çakıldı

Brent petrol fiyatları ve Ham Petrol WTI sert düşüş kaydetti. Brent türü ham petrolün varil fiyatı düşüşünü sürdürdü ve yüzde 25 düşerek 18.13, Ham Petrol WTI yüzde 25 11 düşüşle 11.19 dolara indi.

Rusya ve Suudi Arabistan arasında başlayan petrol krizi ile varil başına 71 dolardan 20 dolar altına inen petrol fiyatları nisan ayında gerçekleşen petrol üreticileri toplantısı sonrası arz kısıntılarında mütabakat sağlanması ile kayıplarını geri almaya başararak 35 dolar üstüne çıkmıştı. Sabah saatlerinde vadeli kontraları sıfırın altına inmesi petrol fiyatlarındaki baskıyı arttırdı ve öğleden sonra sert satışlar ile geriledi.

ABD’de koronavirüs önlemleri petrol fiyatını negatife çekti. Piyasada kalan çok büyük miktarda kullanılmamış petrolden dolayı vadeliler böylelikle 2002’den bu yana en düşük seviyesini gördü.

Haziran vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) ise yüzde 42 düşerek varil başına 11.79 dolara kadar indikten sonra Londra saati ile 10:50’da 16.08 dolara geldi.

Brent petrolü varil başına 20 doların altına inerek 2002 yılından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Ham Petrol WTI ise yüzde 20’in üzerinde değer kaybetti. Gün içi en düşük  11.19 dolar seviyesine inerek son 23 yılın en düşük rakamını gördü.

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir