HABERLER

Petrol Fiyatları EFT Satışları ile Geriledi

Petrol fiyatları kazançlarını koruyamadı. En büyük petrol ETF’sinin satışa geçmesi ile Brent Petrol ve Ham Petrol WTI başına 20 dolar seviyesinin altına indi

Suudi Arabistan ve Rusya arasında başlayan petrol savaşları sonrası sert düşüş gerçekleştiren ve ardından OPEC ve OPEC dışı ülkelerin arz kısıntısı ile toparlanmaya çalışan petrol fiyatları, depolama kapasitesinin hızla dolma noktasına yaklaştığı bir ortamda, en büyük petrol destekli Borsa fonunun (ETF) beklenmedik bir şekilde en aktif petrol kontratı varlıklarını satmaya başlaması ile birlikte düşüşünü sürdürdü.

Petrol, koronavirüs salgınının, benzinden ham petrole, her şeyin talebinin, virüsün yayılmasını önlemeye yönelik küresel çabalara rağmen, buharlaşmasına neden olmasından dolayı bu yıl değerinin neredeyse yüzde 80’ini kaybetti. Dünyanın en büyük üretici ülkeleri piyasayı dengeye getirebilmek için önümüzdeki ayın başından itibaren günlük petrol üretimini kısma kararı aldı, ancak tüketimdeki çöküş tüm dünyada petrol depolama tesislerinin dolmasına yol açan arz bolluğuna neden oldu.

Brent Petrol fiyatları anlık yüzde 4.80 düşüşle 19.11, Ham Petrol WTI ise yüzde 13.17 düşüşle varil başına 11.01 dolar seviyesinde fiyatlanıyor.

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir