HABERLER

Petrol fiyatları yaklaşık yüzde 10 arttı

Varil başına 20 doların altına inerek son 18 yılın en düşük seviyesine gerileyen petrol fiyatları, vadeli kontratların diğer piyasalardaki yükselişlere paralel olarak yukarı yönde hareket etti.

Petrol vadeli kontratları, diğer finans piyasalarındaki yükselişlere paralel olarak yukarı yönde hareket etti, ancak fiziki piyasada fiyat varil başına 15 dolara yaklaştı.

Vadeli kontratlar New York’ta, yatırımcıların tekrar riskli varlıklara yöneldiklerine ilişkin işaretlerle birlikte ABD endeks vadelilerinin yukarı yönde hareket etmesi ve Asya hisselerinin kayıplarını geri alması sonrası yüzde 5 tırmandı. Ancak fiziki petrol piyasasında düşüş devam ediyor. Hükümetlerin koronavirüsün yayılmasını önlemek için adıkları tedbirler petrol talebinin çökmesine neden olurken, küresel arz bolluğu, Suudi Arabistan’ın piyasaya petrol vermesinden önce bile yüksek seviyelere ulaşmış durumda.

ABD Donald Trump, Suudi Arabistan ve Rusya arasındaki devam eden fiyat anlaşmazlığını çözülebileceği yönündeki açıklamaların iyimserliğini ile yükselişe geçti.

Brent Petrol fiyatları anlık yüzde 9.87 artışla 27.10, Ham Petrol WTI ise yüzde 8.80 artışla 22.11 dolar seviyesine yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir