HABERLER

Petrol Üretimi Mayıs ve Haziran’da 9.7 Milyon Varil Kısılacak

Yapılan görüşmeler sonucunda OPEC ve Rusya, petrol fiyatlarını desteklemek için tarihin en büyük üretim kısıntısına girilmesini onayladılar. OPEC ve Rusya öncülüğündeki müttefikleri 4 gün süren müzakerelerin ardından günlük petrol üretimlerini Mayıs ve Haziran aylarında 9,7 milyon varil/gün kısmayı kabul ettiler.

Meksika, üretimini 400 bin varil/gün yerine sadece 100 bin varil/gün kısmak konusunda diğer OPEC+üyelerini ikna etmeyi başardı.

Üretim kısıntısı kademeli olarak azaltılarak Nisan 2022’ye kadar devam edecek. OPEC+ kaynakları, ABD, Brezilya, Kanada, Endonezya ve Norveç’in OPEC+’nın üretim kısıntısına toplam üretimlerini 4-5 milyon varil/gün azaltarak destek vereceklerini ifade ederlerken, G20 üyelerinin desteği ile üretim kısıntısının 20 milyon varil/güne ulaşmasının beklendiğini de vurguladılar.

ABD Başkanı Donald Trump yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan ve Rusya’nın global enerji piyasası ve finansal piyasalar için istikrarla tutarlı üretim seviyelerine dönmek konusunda anlaşmalarından memnuniyet duyduğunu belirtti. Trump, varılan anlaşmanın ABD’de yüzbinlerce istihdamı kurtaracağını vurguladı.

Alınan kararlar neticesinde haftaya pozitif başlangıç yapan Brent Petrol anlık yüzde 3.44 artışla varil başına 32.55, Ham Petrol WTI  yüzde 3.73 yükselişle 23.60 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir