HABERLER

Piyasalar Bu hafta TCMB’nin Faiz Kararını Bekliyor

Haftanın en önemli gündem maddesi merkez bankası faiz kararı olacak. Küresel piyasalarda, geçen hafta ülkelerin Kovid-19’a yönelik tedbirleri gevşetmeye başlaması ile pozitif bir seyir izlenirken, bu hafta yurt dışında imalat sanayi Satın alma Yöneticileri Endeksleri, yurt içinde TCMB’nin faiz kararı takip edilecek.

Dünya genelinde toplam yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 2 milyon 400 bini aşarken, ABD ve Avrupa’da bazı ülkelerin salgına yönelik uygulamaya aldığı tedbirlerde gevşemeye gittiği veya ekonomileri yeniden faaliyete açmak için çözüm arayışlarını hızlandırdığı görüldü.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’de virüs nedeniyle can kayıpları konusundaki beklentilerinin 60 ila 65 bine düştüğünü ifade ederken, Çin’deki ölümlerin açıklandığından farklı ve ABD’den de çok daha yüksek olduğunu, Çin’in salgınından kasten sorumluysa bunun sonuçlarıyla yüzleşmesi gerektiğini savundu.

Merkez Bankası Toplantısı Ne Zaman?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, dün AA’ya yaptığı açıklamada, salgın hastalığın küresel ekonomi ve Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerini yakından takip ettiklerini belirterek, “Merkez bankalarıyla mevcut iş birliğimizi güçlendirmek ve yeni swap anlaşmaları tesis etmek amaçlı görüşmeler de yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), 22 Nisan Çarşamba saat 14.00’da faiz kararını açıklayacak.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir!

Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Dolar Ne Olur?

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

One thought on “Piyasalar Bu hafta TCMB’nin Faiz Kararını Bekliyor

  • Piyasa

    Küçük esnaf yatırımını veya parasının değerini nasıl korumalı

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir