HABERLER

Powell: Görünüm oldukça belirsiz ve ciddi aşağı yönlü riskler var

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Powell, ekonomik görünümün yüksek oranda belirsiz ve aşağı yönlü risklerin ciddi olduğunu söyledi.

ABD Merkez Bankası(Fed) Başkanı Jerome Powell, Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nün web üzerinden düzenleyeceği etkinlikte yaptığı konuşmada, “Ekonomik görünümün yüksek oranda belirsiz ve aşağı yönlü risklerin ciddi olduğunu ve Fed’in ekonomiye yardım için başka tedbirler alması gerekebilir” dedi.

Toparlanma yoluna girene kadar ekonomiye yardım için tüm araçlarları kullanacaklarını aktaran Başkan Powell, Ek mali destek maliyetli olabilir, ancak buna değeceğini belirtti.

Powell konuşmasında, Ekonomide daralma İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana görülenlerin en kötüsü olduğunu ve toparlanmanın yoluna girmesinin zaman alabileceğini söyledi.

FED Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasından öne çıkan satır başları:

“-Fed’in kredi verme güçü var, mali politika kararları sadece seçilmiş yetkililer tarafından verilebilir.

-Kriz sona erdiğinde, Fed olağanüstü destek araçlarını bitirecek, kapatacak.

-Fed, son yıllarda istihdam ve enflasyon hakkında bazı temeller öğrendi. Gelecek ay veya sonrası, işsizlik zirve yapacak.

-İşsizlik keskin şekilde düşebilir ama 2018 ve 2019 seviyelerinin üstünde devam etmesi muhtemel.

-Ekonomik toparlanmanın şekil alması için birkaç aydan fazla zaman gerekebilir, yavaş toparlanma Fed’in daha fazla şey yapması gerektiği anlamına gelebilir.

-Eğer çok sayıda küçük işletme başarısız olursa, ABD bazı temelleri kaybeder

-Negatif faiz değerlendirdiğimiz bir unsur değil. Negatif faizin etkinliği konusunda karışık kanıt var. Fed’in krize yanıt vermek için iyi araç kitleri var, bunları kullanıyor. “

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir