HABERLER

Rekor tazeleyen Dolar/TL yeni haftada sakin seyrediyor

Geçen haftayı BDDK kararı ile haftayı 7,08 seviyesinde tamamlayan kur, yeni haftaya da bu seviyede yatay başladı. Dolar ne olur?

Swap anlaşması beklentileri zayıflarken, TL’nin dolar karşısındaki kaybını hızlandırması ile USD/TRY kuru geçen hafta 7,27’ye çıkarak rekor tazeledi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bugün BNP Paribas SA, Citibank NA, UBS AG’nin yükümlülüklerini yerine getirmesi üzerine uygulanan işlem yasağının kaldırıldığını açıkladı. Açıklama sonrası kararın kurda etkisin olmadığı görülüyor, kur günün ilk yarısında en yüksek 7,1060’ı görmesinin ardından 7,06 üzerinde fiyatlanıyor.

Cuma günü Tarım Dışı İsthidam veri setinin açıklamasının ardından yükselişe geçen ABD Dolar Endeksi , bugün yeniden 100,0 seviyesi üzerinde %1 primli fiyatlanırken dolar, haftanın ilk işlem gününde birçok para karşısında yükseliş gerçekleştirdi. Gelişmekte olan ülke param birimleri dolara karşı değer kaybederken, Dolar/TL yüzde pozitif ayrıştı ve gün içi en düşük 7.0595 seviyesini gördü.

Bugün küresel piyasalarda veri akışı zayıf. ABD-Çin haberleri ve koronavirüs süreci yakından takip edilecek.

Teknik olarak Dolar/TL paritesinde  7.0310-7.000 seviyesi destek, 7.1060-7.1360 direnç olarak izlenecek.

 

DOLAR NEREYE GİDİYOR? DOLAR/TL YORUMU İÇİN TIKLAYIN

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir