HABERLER

Salgın döneminde en çok yapboz talebi arttı 

Sinan Öncel, salgının perakende sektöründe dengeleri altüst ettiğini belirterek, “Online satışta 5 yıl sonrası için planlanan hedefe bir yıl sonra, yani 2021’de ulaşma ihtimalimizin çok yüksek olduğunu düşünüyoruz.” ifadesini kullandı.

Salgın döneminde e-ticaret sitelerini üzerinden yapılan alışverişlerde kategorilerine göre yüzde 10 ila yüzde 34 artış olduğunu bildiren Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı ilk hafta sonu olan 11-12 Nisan’da markaların online satışlarının yüzde 14 artış gösterdiğini kaydetti.

İlk defa alışveriş yapanlar oldu

Online alışveriş yapanların oranında artışta görüldüğünü aktaran Öncel, “Müşterilerin yüzde 37,4’ünü ilk defa alışveriş yapanlar oluşturdu. Salgın döneminin sonuna kadar milyonlarca yeni tüketici, internet üzerinden alışveriş ile tanışmış olacak.” ifadelerini kullanırken,  “Online satışta 5 yıl sonrası için planlanan hedefe bir yıl sonra, yani 2021’de ulaşma ihtimalimizin çok yüksek olduğunu düşünüyoruz. Bu gerçekten hareketle firmalarımızın altyapılarını ve gelecek planlarını salgın sonrasında oluşacak perakende ticaretin yeni normalini göz önünde bulundurarak yapmalarını öneriyoruz.” diye ekledi.

En çok yapboz, oyuncu koltuğu ve ağda talep ettik

Online satışlarda en büyük talep artışı yapboza (puzzle) oldu. Koronavirüs etkisinde yapboz satışları yüzde 1.438 arttı. Yapbozu, yüzde 891 ile oyuncu koltuğu, yüzde 876 ile ağda izledi. Giyim ürünleri kategorisinde ise en yüksek artış yüzde 273 ile pijama takımında kaydedildi. Yüzde 265 ile terlik ikinci, yüzde 144 ile eşofman altı üçüncü sırada yer aldı.

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir