HABERLER

Sanal ticaret heyetinde rota Ortadoğu, Afrika, Güney Asya

Birleşik Arap Emirlikleri ekonomisinin salgın sonrasındaki durumu, pandemi sürecinde alınan tedbirler, iki ülkenin dış ticaretindeki gelişmeler, önümüzdeki döneme dair fırsatlar ve ihracat imkanları Ege İhracatçı Birlikleri’nin düzenlediği “Koronavirüs Salgınının Hedef Pazarlarımızdaki Seyri” webinarında Dubai Ticaret Ataşeleri Hasan Önal ve Ahmet Canlı’nın katılımıyla değerlendirildi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, pandemide zirveyi geride bırakan birçok ülkenin salgının yayılmasını önlemek için uygulanan kısıtlamaları gevşetmeye başladığını söyledi.

“Birleşik Arap Emirlikleri koronavirüs salgını karşısında iyi bir sınav verdi. En çok test yapılan ülkelerden biri ve şu an kademeli olarak normalleşme süreci içine girdi. Dünyanın önemli bir re-export merkezi olan Birleşik Arap Emirlikleri tüm sektörler için potansiyel bir pazar. Dubai ticaret, lojistik, turizm ve finans alanlarında dünyada ilk 5’te yer alıyor. Politik problemlerimiz olmasına rağmen stratejik konumuyla önemli bir lojistik merkezi. Bu yüzden tedarik zincirinin en önemli halkalarından biri. BAE’nin ithalatının üçte biri re-eksport olarak Dubai üzerinden farklı ülkelere gönderiliyor. Aynı zamanda Ortadoğu’nun güvenli limanı. Bu yüzden bölgenin ticaret akışında önemli bir rol oynuyor ve finans merkezi.”

Hedef Ortadoğu, Afrika, Güney Asya

Koronavirüs öncesinde BAE’nin Orta Doğu’da ilk kez düzenlenecek dünyanın en büyük etkinliklerinden biri olan Expo 2020’ye ev sahipliği yapmaya hazırlandığını anlatan Eskinazi şöyle devam etti:

“Her 5 yılda bir yapılan ve 6 ay sürecek Expo 2020, 24 milyon ziyaretçiyle ülke ekonomisine yüksek katkı sağlayacaktı. Ancak pandemi önlemleri kapsamında 2021’e ertelendi. Kovid-19’un ticaretteki etkilerini azaltmak amacıyla çalışmalar hummalı bir şekilde devam ediyor. Dijital dönüşüm içinde olduğumuz bu süreçte sanal ticaret heyetleriyle ihracatçılarımıza yeni fırsatlar sağlıyoruz. Sanal ticaret heyetleri kapsamında yakın zamanda gıda alanında sanal iş görüşmelerine başlıyoruz. Böylelikle Ortadoğu ve Afrika’dan başlayan Güney Asya’ya uzanan bir hinterlantta firmalarımızı yeni alıcılarla buluşturacağız.”

Yaş meyve sebze ve kimyevi maddelerde rekor artış

Eskinazi, Türkiye’den Birleşik Arap Emirlikleri’ne savunma sanayii, hijyen ürünlerinde kullanılan kimyevi maddeler, yaş meyve sebze, hayvancılık, soğuk dondurucu ve buzdolabı, hayvan yemi, gıda, oyuncak, modüler mobilya, spor ürünleri ihracatında artış olduğunu sözlerine ekledi.

“Birleşik Arap Emirlikleri, tavukçuluğa ve yumurtacılığa ciddi yatırım yapıyor. Bizde Türk firmaları olarak organik yumurtada ilk üçteyiz. Ancak tedarikte bir takım sıkıntılarımız var. Türk yumurta ihracatçıları, ürünlerini veterinerlik departmanı olmadığı için El Mektum Havalimanına indirmek istemiyor. Bu yüzden Dubai Airport’a götürüyorlar. Buda ayrı bir maliyet olarak çıkıyor. El Maktum Havalimanına Veterinerlik Departmanı kurulması için Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’ndan desteklerini bekliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir