HABERLER

Sarımsağının kilogram fiyatı 55 liraya ulaştı

Taşköprü sarımsağının kilogram fiyatı yeniden yükselişe geçti. Kastamonu’nun coğrafi işaret belgeli ürünü Taşköprü sarımsağının fiyatı 15 lira yükselişle 55 liraya ulaştı.

Önemli sarımsak üretim merkezlerinden Taşköprü ilçesinde şubat ve mart aylarında ekilen sarımsak, temmuz ayı başlarında hasat ediliyor. Geçen yıl 100 liraya kadar çıkan sarımsak fiyatları gerilemesini ardından yeniden yükselişte. 2019’un başından itibaren fiyatı yükselen Taşköprü sarımsağının bölgeden çıkışı 18-40 liraya, büyükşehirlerde perakende satış fiyatı 80-100 liraya kadar çıkmıştı.

Taşköprü sarımsağında rekolte 2018 ve 2019’da 25 bin ton dolayında gerçekleşirken, hasat sonrası fiyatta yaşanan artış üreticiyi sevindirdi.

Sarımsaktaki yüksek fiyat bu sezon üreticisine kazandırırken, halden çıkışı da oldukça yükseldi.  Sarımsak fiyatlarında geçen ay gerçekleşen 5 liralık artışın ardından bu ay da 15 liralık bir artış oldu. Bu yükselişle iriliğine göre kilogramı 20 ila 40 lira arasında satılan sarımsak 30 ile 55 liraya kadar ulaştı.

“Dolu Nedeniyle Fiyatlar Yükseldi”

Geçen yıl dolu nedeniyle rekoltede düşüş olduğunu söyleyen Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, Bu nedenle sezon başından itibaren fiyatların sürekli yükseldiğini, geçen yıl ekim ayında dengelendiğini belirtti ve şöyle devam etti:

“Sarımsak fiyatları sezonun ilk başlarında tavan yaptı. Türkiye’de haberlere konu oldu. Daha sonra sabitlendi. Son zamanlarda bir iki aydan bu tarafa biraz artış gösterdi. Sarımsakta el emeği çok fazla. Sarımsak çok önemli bir ürün. Bir aile bir yılda 2-3 kilogram sarımsak tüketiyor.”

Ahmet

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir