HABERLER

Siemens Gamesa İzmir’de Üretime Başlayacak

Türbin tedarikçisi olan Siemens Gamesa Renewable Energy SA,  Kasım ayı sonuna kadar Rüzgar Türbini Motor Beşiği üretimine başlamış olacağını duyurdu.

İnşaatı tamamlanmak üzere olan Türkiye’nin ilk rüzgar türbini fabrikası inşaatının tüm ekipmanları İzmir’deki fabrika yerine ulaştırıldı.

100 milyon dolardan fazla yatırımla inşa edilen fabrika yıllık 100 adet rüzgar türbini motoru beşiği üretecek ve 500 kişiye istihdam sağlayacak.
 
Siemens Gamesa, Türk altyapı şirketi Kalyon Enerji ve yatırımcı Türkerler Holding’in oluşturduğu bir konsorsiyum olup,  2017 yılında ilk rüzgar enerji gücü olarak Yenilenebilir Enerji Kaynağı Alanları (YEKA) ihalesini kazandı. YEKA ihalesi, ihaleyi kazanan şirketin, Türkiye’de araştırma ve geliştirme faaliyeti yürütme ve %65 oranında yerli malzeme kullanma şartını karşılamak zorunda olduğunu belirlemişti.
 
Siemens Gamesa,  gerekli tesisleri inşa etmek için geçen yıl bir kontrat imzaladığını ve 2022 yılına kadar en az 700 MW inşa etme taahhüdünde bulunduğunu ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir