HABERLER

Sigara İçmek Koronavirus Enfeksiyonu Tetikliyor

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, sigara içmek, koronavirüsün akciğer hücrelerine erişmesine izin veren enzimleri yükselterek Covid-19 riskini arttırıyor.

Avrupa Solunum Derneği(ERS) tarafından Perşembe günü yayınlanan bir çalışmada, sigara içenler ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan kişilerde, virüsün akciğerlerine hücrelere girmesine yardımcı olan ACE-2 adlı yüksek bir enzim seviyesi olduğunu açıkladı.

Obezite, diyabet, yüksek tansiyon ve diğer kronik durumlar, insanları bir salgında dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün neden olduğu hastalık olan Covid-19’a karşı savunmasız hale getiren faktörler olarak ortaya çıkmıştı.

Raporda, sigara içen vatandaşlarda virüsün yayılma ve bulaşma hızının içmeyenlere göre 14 kat daha fazla etki gösterdiğine yer verildi.

Vancouver’daki St. Paul Hastanesi’nde solunum uzmanı Janice Leung tarafından yönetilen araştırma, Çin’den ortaya çıkan verilere dayanan gözlemsel bir çalışmadır ve akranları gözden geçirildi.  Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ölüm oranının erkekler için kadınlardan daha yüksek olduğu Çin’de erkeklerin yaklaşık yarısı sigara içiyor. Bu, kadınlar için % 2 ile karşılaştırılmaktadır.

Corona virüsü olmayan ülkeler hangileri?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir