HABERLER

S&P, Türkiye’nin kredi notlarını teyit etti

Ünlü kredi derecelendirme kuruluşu Standart and Poors (S&P), Türkiye’nin yerel ve yabancı para cinsinden kredi notlarını teyit etti.

S%P yayınladığı raporda, “KOVID-19 salgını büyük olasılıkla Türk ekonomisinin resesyona itecek ve bütçe açığını GSYH’nın yüzde 5’i civarına genişletecek.” ifadelerine yer verdi.

Kurum, 2020 sonunda net kamu borcunun GSYH’ya oranının yüzde 34 civarında olacağını, artan şartlı yükümlülüklere rağmen mali hareket alanı bırakacağını tahmin ettiklerini açıkladı.

Türkiye’nin uzun vadeli Döviz cinsinden kredi notunu “B+” ve uzun vadeli yerel para birimi cinsinden kredi notunu ise “BB-” olarak teyit etti.

S&P, Türkiye’nin büyümesinin orta vadede tahmin edilenden daha yukarıya çıkması, dış dengesizliklerin azalması ve net genel kamu borcunun kontrol altında tutulmaya devam edilmesi halinde notu artırabileceklerini de vurgularken, “Eğer Türk hükümeti yapısal makro ekonomik iyileşmelere odaklanan güvenilir ve şeffaf bir ekonomik programı başarılı bir şekilde planlar ve uygular ise de notları artırabiliriz” dedi.

S&P’nin 2020 yılı takviminde planlanmış Türkiye değerlendirmesi 24 Temmuz tarihinde bulunuyordu.

 

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir