HABERLER

Sterlin büyüme verilerinden destek buldu

GBP/USD paritesinde satış baskısı devam ederken, sterlin büyüme verilerinden destek bularak dolar karşısında değer kazandı. Güne düşüşle başlayan sterlin paritesi 1.2240’dan aldığı destek ile kayıplarını geri almaya çalışıyor. Sterlin paritesi ne olur?

Dünya genelindeki borsalar ve petrol fiyatları, koronavirüs enfeksiyonlarının ikinci dalgasıyla ilgili kaygıların finansal piyasaları etkilemesiyle düştüğü işlem gününde, GBP/USD paritesi İngiltere’de bugün açıklanan büyüme, sanayi ve imalat verisinin zayıf ancak beklenilen kadar kötü gelmemesi ile sınırlı toparlanma yaşıyor. Sterlin anlık dolara karşı yüzde 0.50 artışla 1.2320 seviyesinde fiyatlanıyor.

Sterlin dolar karşısında 1.2660 seviyesine yükselmesinin ardından dolar endeksinin 100.00 seviyesin üzerine çıkması ile değer kaybederek 1.2240 seviyesine kadar gerileme gerçekleştirmişti. Burada tutunmaya çalışan paritede kısmı yükselişler yaşansa da 1,2240 ilk planda önemli bir destek noktası olarak karşımıza çıkıyor. Buranın altında 1.2180 seviyesi hedeflenebilir. Paritenin yukarı yönlü hareketlerine devam etmesi durumunda 1.2370 direnç seviyesinin geçilmesi ile 1.2410 direnç seviyesine doğru yükselişler görülebilir. Ancak İngiltere tarafında perakende satış verisinin de gösterdiği gibi ekonomide genel kırılganlık sürüyor.

Küresel piyasalarda Fed Başkanı Jerome Powell’ın bugün yapacağı açıklamalar izleniyor. Piyasalar ABD’de negatif faizin mümkün olup olmadığı sorusunun yanıtını arıyor.

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir