HABERLER

Sterlin Paritesi Son 1 Ayın Zirvesinden Geriledi

Son yılların en sert düşüşünü gerçekleştirerek Dolar karşısında 1.14’e gerileyen Sterlin, kayıplarını geri almayı başardı. Sterlin Dolar paritesi ne olur? Haftaya yükselişle başlayan GBP/USD paritesi anlık yüzde 0.30 artışla 1.23 üzerinde fiyatlanırken,  Sterlin, Türk Lirası karşısında da yüzde 0.60 artıda 8.30 seviyesinde. GBP USD parite yorumu ile önce çıkan en son gelişmeler. İşte detaylar.

İngiltere’de virüsün günlük hayata ve ekonomik verilere etkileri devam ederken, Başbakan Boris Johnson’ın hastanede tedavisinin devam etmesinin ardından kısa sürede görevinin başına döneceği belirtilmekte.

Olağanüstü toplanarak toplamda 60 baz puan faiz indirime giderek, 3 yıl aranın ardından ilk kez parasal gevşeme adımı atan İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, Britanya ekonomisini koronavirüs salgınının etkileri karşısında desteklemek için kamu  harcamalarında yaşanan artışı fonlamak üzere geri dönülmez şekilde para basmayacaklarını söyledi.

Koronavirüs endişelerine paralel sert satışlar ile Nisan ayında Dolar karşısındaki kayıplarını arttıran Sterlin, 2016 Eylül ayından bu yana ilk kez 1.14 seviyesini test etmiş devamında da İngiltere Merkez Bankası’nın faiz indirim ve teşvik paketleri ile destek bularak kayıplarını 1.24 seviyesine kadar geri almayı başardı. Geçen ay Sterlin, Dolar karşısında 1.31 seviyesinden 1.14’e gerileyerek bir yıldan uzun bir sürenin en uzun düşüş serisini gerçekleştirdi.

Haftalık kapanışını 1.2260 seviyesinden gerçekleştiren sterlin  güne yükselişle başladı. Parite gün içi en düşük 1.2210, en yüksek 1.2320 seviyesini test etti.
Dolar, ABD Başkanı Trump ve Başkan Yardımcısı Pence’in ABD’deki koronavirüs salgını konusunda iyimser açıklamalar yapmasının ardından önemli paralar karşısında yükseldi.

GBP USD PARİTE YORUMU, STERLİN PARİTESİ NE OLUR?

Dolar endeksinin kalıcı olarak 100 seviyesinin üzerinde kaldığı bir dönemde paritelerde satışlarının sınırlı kalması korelasyonun zayıfladığına ve farklı dinamiklerin devreye girdiğine işaret etmekle beraber, Paritede yaşanan geri çekilmenin ardından global risk iştahında görülen toparlanmanın etkisiyle yaşanan tepki hareketinin kuvvet kazanmakta zorlanabilir.

Teknik olarak fiyatlara bakıldığında,  GBP/USD’de geri çekilmelerin devam etmesi için 1.2220 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Düşüş meydana gelirse paritedeki aşağı yönlü eğilim artarak 1.2190-1.2140 seviyesine doğru devam edebilir. Sterlinde yeterli gerileme olmaması durumunda 1.2340 önemli bir direnç noktası, yaşanabilecek yükseliş hareketiyle bu eşiğin aşılması durumunda sonraki direnç seviyesi 1.2480 olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir