HABERLER

Sterlin Paritesi Son 2 Haftanın En Düşüğüne Geriledi

Sterlin Dolar paritesi ne olur? Koronavirüsün İngiltere’de günlük hayata ve ekonomik verilere etkileri devam ederken, salgının küresel ekonomiyi durdurması ve risk iştahının da azalması ile finans piyasalarında güvenli varlıklar talep görürken reel sektörde ise oldukça sert düşüşler yaşanıyor. GBP/USD paritesi güncel yorumu ile en son gelişmeler…

Son yılların en sert düşüşünü gerçekleştirerek dolar karşısında 1.14’e kadar gerileyen Sterlin, son bir ay içinde kayıplarını geri almayı başararak 1.2640 seviyesine kadar yükselmişti. Haftaya negatif bir başlangıç yapan GBP/USD paritesi haftanın son işlem gününde satıcılı bir seyir izliyor. Parite anlık yüzde 0.30 düşüşle 1.2315 üzerinde fiyatlanıyor.

ABD Dolar endeksinin 100 seviyesinin üzerine çıkması, petroldeki düşüşle gelişmiş ve gelişen ülke paralarını negatif yönde etkiliyor. Bugün İngiltere’de perakende satışların % 4.7 azalması beklenirken, açıklanan verinin yüzde 5.8 gerileme kaydetmesi sterlin üzerinde baskıyı artırdı.

Dün İngiltere ekonomisinin lokomotifi konumunda bulunan hizmetler PMI verisi 12.3 açıklanırken imalat PMI verisi de 32.9 ile beklentilerin altında gerçekleşti. İngiltere ekonomisinin neredeyse durdurduğu bir ortam görüyoruz. Bu nedenle sterlindeki satış baskısının arttığını izleyeceğiz. Telegraph gazetesinin haberine göre Britanya Başbakanı Boris Johnson, Pazartesi günü görevine dönmeyi planlıyor.

GBP USD PARİTE YORUMU, STERLİN PARİTESİ NE OLUR?

Dolar endeksinin kalıcı olarak 100 seviyesinin üzerinde fiyatlandığı ve güvenli varlıkların ön planda olduğu bir dönemde paritelerde satışlarının sınırlı kalması korelasyonun zayıfladığına ve farklı dinamiklerin devreye girdiğine işaret etmekle beraber, paritede yaşanan geri çekilmenin ardından global risk iştahında görülen toparlanmanın etkisiyle yaşanan tepki hareketinin kuvvet kazanmakta zorlanabilir.

Teknik olarak fiyatlara bakıldığında,  GBP/USD’de geri çekilmelerin devam etmesi için 1.2310 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Düşüş meydana gelirse paritedeki aşağı yönlü eğilim artarak 1.2270-1.2240 seviyesine doğru devam edebilir. Sterlinde yeterli gerileme olmaması durumunda 1.2340 önemli bir direnç noktası, yaşanabilecek yükseliş hareketiyle bu eşiğin aşılması durumunda sonraki direnç seviyesi 1.2410 olacak.

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir