HABERLER

Sterlin Son 4 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

Son yılların en sert düşüşü. Sterlin dolar karşısındaki kayıplarını 8. güne taşıdı. Değer kayıplarına devam eden sterlin, 1.15 seviyesinin altına gerilerken, Türk Lirası karşısında da gün içi en düşük 7.44 seviyesine indi. İngiliz sterlini ne olur?
Dolar karşısındaki kayıplarını arttıran sterlin, Eylül ayından bu yana ilk kez 1.15 seviyesinin altına düştü.
Sterlin/dolar paritesi, İngiltere’nin koronavirüs pandemisinden etkilenen işletmeler için oldukça büyük bir kurtarma paketi açıklamasına karşın, bir yıldan uzun bir sürenin en uzun düşüş serisini gerçekleştirdi.
Sabah saatlerinde güne yükselişle yüzde 0.60 değer kazanımı sağlayan parite, sonrasında doların çoğu önemli piyasa parası karşısında güç kazanmayı sürdürmesiyle birlikte yeniden düşüşe geçti. Sterlinin düşmesiyle birlikte yüzde 4 değer kaybeden parite 1.1454’e kadar gerileyerek 2016 yılından bu yana en düşük seviyeyi gördü.
Avrupa borsaları, işletmeleri desteklemek ve koronavirüs salgının yarattığı ekonomik tahribatı sınırlamak için yapılan geniş kapsamlı destek tedbirlerinin, önüne geçilemeyen küresel salgına karşı yetersiz kaldığı kaygılarından dolayı geriledi.
Sterlinde düşüş alım fırsatı mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir