HABERLER

Şubat ayında yapılan ihracatta konfeksiyon zirveye çıktı

Şubat ayında Ege İhracatçı Birlikleri üyesi ihracatçılar, 1 milyar 15 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirirken, zirvenin yeni sahibi ihracatını yüzde 11’lik artışla 117,3 milyon dolarla taşıyan Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği oldu.

Ege İhracatçı Birlikleri’nin 2020 yılı Ocak – Şubat dönemindeki ihracatı yüzde 3’lük artışla 2 milyar 92 milyon dolardan, 2 milyar 157 milyon dolara çıkarken, son bir yıllık ihracat ise; yüzde 1’lik gelişimle 13 milyar 355 milyon dolara yükseldi.

İhracatını en fazla arttıran deri sektörü

Şubat ayında EİB bünyesindeki 12 ihracatçı birliğinin 6 tanesi 2019 yılı Şubat ayına göre ihracatlarını arttırmayı başarırken, diğer yarısı 2019 yılı Şubat performansını yakalayamadı. Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği yüzde 25’lik ihracat artışıyla 17,8 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştı ve ihracat artış rekortmeni oldu.

Ocak ayında zirvede yer alan Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği, Şubat ayında 109 milyon dolarlık dövizi Türkiye’ye kazandırırken zirvenin ikinci basamağında kendine yer buldu.

Su ürünleri ve yaş meyve ihracatı arttı

Ege Su ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği yüzde 4’lük ihracat artışıyla 81,3 milyon dolar ihracatı hanesine yazdırırken, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği 66 milyon dolar dövizi kayda aldı.

Tekstil ve Mobilya ihracatı yüzde 5 gelişti

EİB’de ihracatı artan diğer birlikler ise; Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği ile Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği idi. Her iki birlikte ihracatını yüzde 5 arttırırken, Mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörünün ihracatı 52,2 milyon dolar, Tekstil ve hammaddeleri sektörünün ihracatı 16,3 milyon dolara ulaştı.

Maden ihracatı corona virüse Şubat ayında direndi

Çin’den çıkan ve tüm dünyayı tehdit eden corona virüsünün en fazla etkilemesi beklenen Madencilik sektörü Şubat ayını yatay bir ihracat rakamıyla atlattı. Ege Maden İhracatçıları Birliği 58,4 milyon dolarlık ihracat rakamıyla 2019 Şubat ayındaki ihracat rakamını tekrarladı.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği 60 milyon dolarlık ihracata imza atarken, Ege Tütün İhracatçıları Birliği Şubat ayında 58,7 milyon dolar ihracatta kaldı.

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği 32,5 milyon dolar ihracat performansı gösterirken, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği 15,1 milyon dolarlık ihracatla listenin 12. Sırasına yerleşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir