HABERLER

Tahvil Tutmak İçin Deli Olmak Gerekir

Amerikalı ünlü fon yöneticisi Ray Dalio, yatırımcılar “Bu dönem, 1930 – 1945 dönemi gibi, tahvil tutmak için bayağı deli olmanızı gerektiren bir dönem” dedi.

 

Ünlü fon yöneticisi Çarşamba günkü Bloomberg Invest Talks’ta yaptığı değerlendirmede, merkez bankalarının küresel ekonomiyi kurtarmak için para basmalarından dolayı yatırımcıların şu anda ve belki yıllar boyunca hazine tahvili tutması için “deli” olması gerektiğini söyledi ve şöyle devam etti: “Bu dönem, 1930 – 1945 dönemi gibi, tahvil tutmak için bayağı deli olmanızı gerektiren bir dönem. Size faiz vermeyen veya negatif faiz veren bir tahvil tutuyorsanız ve çok fazla para üretiyorlarsa, bu tahvili neden tutarsınız ki?”

Tüm dünyada merkez bankaları koronavirüs resesyonunun depresyona dönüşmemesi için kilit önemde bir rol oynuyorlar. Fed, şimdiden bilançosunu Şubat sonuna kıyasla neredeyse yüzde 50 şişirerek 6 trilyon dolar ile rekor seviyeye çıkarmış durumda. ABD, Avrupa ve Asya’dan daha da fazlası gelebilir. Şimdiye kadar Fed’in tahvil alımları Hazine tahvili faizlerini aşağı çekti.

Para Basmanın Sonuçları Çok Büyük Olur

Dalio, tahvilleri sevmemesine karşın hükümetlerin gelir ve harcamalarda pandemi kaynaklı çöküşü telafi etmek için parasal cephanesinin tamamını devreye sokması gerektiğini düşünüyor. Ekonomistlerin resesyonun süresi ve şiddeti konusunda fikir ayrılığı yaşıyor olmasına karşın Dalio başka türlü düşünüyor.

“Küresel ekonomide doldurulması gereken 20 trilyon dolarlık bir boşluk varken elde seçenek olmadığını” söyleyen Dalio, “Bunu yapmazsanız sonuçları çok büyük olur.” dedi.

 Nakit Güvenli Bir Yatırım Değil

İnsanlar Nakde Yöneldi Son koronavirüs önlemleri ekonomiye darbe vurdukça, tüm şekil ve büyüklükteki piyasalar düşme değeriyle karşı karşıya kaldı ve yatırımcılar nakde yöneldiğini belirten Dalio, “Nakit baştan çıkarıcı bir yatırımdır, çünkü çok fazla oynaklığa sahip değildir, ancak sizi ve satın alma gücünüzü yılda yaklaşık %2 oranında vergilendirir.” açıklamasını yaptı.

“Nakit neredeyse her zaman en kötü yatırımdır,” sözlerini kullanan Dalio, “Biraz alışılmadık bir şekilde düşünmelisiniz.” diye ekledi ve küçük bir altın yatırımının bir olasılık olarak değerlendirmenin yanı sıra çeşitlendirmenin önemine dikkat çekti. Ancak Dalio, bu çeşitlendirme dahilinde bahsetmedi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir