HABERLER

TCMB Rezerv Varlıkları 102.5 Milyar Dolar

TCMB, Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri – Ocak 2020 verilerine göre, Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 2,9 azalarak 102,5 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 4,7 azalarak 73,5 milyar ABD doları olarak kaydedilmiş, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 2,4 artarak 27,5 milyar ABD doları olarak gerçekleşmişti.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 6,4 artarak 17,1 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Bu tutarın 12,3 milyar ABD doları anapara, 4,8 milyar ABD doları faizden oluşmaktadır. Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 19,8 milyar ABD doları olup, söz konusu tutarın 10,8 milyar ABD doları bir ay vadelidir.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (Bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditifler) oluşmaktadır. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 3,8 artarak 35,9 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir