HABERLER

TCMB’nin Faiz İndirimi Sonrası Dolar/TL Yükselişe Geçti

Dolar/TL şahin faiz indirim sonrası yükselişte. Merkez Bankası’nın tahminlerin üzerinde gerçekleşen faiz indirimi sonrası dolar 7 sınırına dayandı.  Merkez Bankası sonrası Dolar/TL ne olur?

Gelişmekte olan ülke para birimlerinde koronavirüs salgını kaynaklı yukarı yönlü baskı devam ediyor. Dün en yüksek 6.9975 seviyesini test eden günü de 6.98’de tamamlayan dolar bu sabaha 6.97’de başladı. Bugün çoğu gelişen ülke para birimi de dolar karşısında düşüş kaydederken, düşüşe Endonezya Rupisi, Meksika pesosu ve Güney Kore wonu öncülük ediyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Nisan toplantısında politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 8.75’e çekti, karar sonrası dolar 6.97’den 6.99’a yükseldi.

Banka yayınladığı karar metninde, İktisadi faaliyetin koronavirüs etkisiyle Mart ayı ortalarından itibaren zayıflamaya başladığı belirti. Başta ham petrol ve metal fiyatları olmak üzere uluslararası emtia fiyatlarındaki keskin düşüşün devamı enflasyon görünümünü olumlu etkilediği vurgulandı.

Merkez Bankası’ndan şahin faiz indirimi. Ülke risk priminin yüksek seyretmesi ve Lira’daki değer kaybı gibi nedenlerden dolayı Merkez Bankası’nın 50 baz puanlık temkinli faiz indirimi yapması bekleniyordu. Merkez Bankası son 8 toplantıda 1525 baz puanlık indirime giderek, yüzde 24 olan faiz oranlarını yüzde 8.75 seviyesine çekti.

Dolar/TL teknik analiz, Dolar/TL’de yükseliş sürecek mi? 2020 yılında dolar ne olur?

Haftaya 6.9310 seviyesinde başlayan ve en düşük 6.8750 seviyesine gerileyen Dolar/TL paritesinde yükselişler sürüyor. Gelişmekte olan ülke para birimleri genel olarak dolar karşısında zayıf bir performans sergilerken hafta başındaki negatif ayrışmanın etkilerini hisseden TL ise dolar karşısında 7 liraya ulaştı. Kısa vadeli teknik göstergeler bozulmalar başlarken TL üzerindeki baskının hafiflemesi için kurun ilk önce 6.9580’in altına gerilemesi gerekiyor. Aksi bir senaryoda TL’nin destek bulması giderek daha fazla zorlaşarak, üzerindeki baskı artarak devam edebilir. TCMB’nin faiz indirimi TL’yi savunmasız bırakırken, reel faiz desteğinden yoksun olması da TL’nin cazibesini azaltan bir faktör olarak öne çıkıyor.

Teknik olarak fiyatlara bakıldığında, ilk etapta psikolojik seviye olan 7.0010 direnci takip edilecek. Buranın üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 7.10 direnç seviyesine doğru ataklar sürebilir. 6.9580 seviyesinin kırılması durumunda kurda 6.91.70-5.8760 seviyesine doğru geri çekilmeler görülebilir. Ancak TL’nin değer kazanımlarını artırması için 100 günlük hareketli ortalama olan 6.82 seviyesinin altında fiyatlamalara ihtiyacı var.

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir