HABERLER

TMO: Panik Yapmaya Gerek Yok, Stoklarımız Yeterli

Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet GÜLDAL, Türkiye’nin önemli bir tarım ülkesi olduğuna vurgu yaparak, “Panik yapmaya gerek yok, stoklarımız yeterli. Türkiye’de yeterli hammadde de var stokta var. Fabrikalarımızda çalışıyor. Hiç kimsenin bir endişeye girmesine gerek yoktur. Üretim devam ediyor.” dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO)’nun görev alanındaki ürünlerle ilgili hem toptan hem de perakende satışlarının devam ettiğine değinen Güldal, “150 civarında satış noktamızda satış imkanımız mevcuttur. Bunun dışında EPTTAVM üzerinden de ürünlerimiz temin edilebiliyor. Biz çok uygun fiyatlarla ürün satıyoruz.” dedi.

Başkan GÜLDAL şunları kaydetti: “Türkiye’de hububat bakliyat sektörüyle ilgili firmalarımız bizden tonajlı ürün almaktadırlar. Onlar da kendi paketleme tesisleri ile piyasaya arz etmektedirler. Bizim amacımız piyasada regülasyon yapmak. Hem arz güvenliği sağlamak hem de fiyatların dengeli oluşması için gayret göstermek. TMO, 81 yıllık bir tecrübesi ile üreticinin dostu olduğu gibi tüketiciyi de kollayıcı tedbirleri başarıyla almaktadır ve almaya devam etmektedir.

“Türkiye’deki Tüm Gıda Stokları Yeterli”

Talebin bir miktar artmış olduğunu belirten Genel Müdürümüz, “İnsanların evde oturması tavsiye ediliyor ki çok doğru bir karardır. İnsanlar gıda ihtiyaçlarını yanlarında yanı başlarında elbette isteyeceklerdir. Dolayısı ile bir miktar talep artmıştır ama TMO başta olmak üzere Türkiye’deki tüm gıda sektörü bu konuda stokların yeterli olduğunu deklare etmektedir. Biz olağanüstü durumlar için zaten, olağanüstü durumların ne olduğu malum, savaş, deprem afetler vs. gibi önemli stoklarını tutmak zorundayız. Bunu hububatta, bakliyatta, pirinçte sürekli güncelleyerek devam ettiriyoruz. 2 ila 2,5 ay sonra hasat dönemi başlayacak olmasına rağmen bizim çok uzun aylar idare edecek kadar stoklarımız mevcuttur.” dedi.

Başkan GÜLDAL, Türkiye’nin 82 milyon nüfusu besleyebilen, üzerine 35-40 milyon turisti ağırlayabilen ve 18 milyar dolarlık tarımsal ihracat yapabilen bir ülke olduğunu vurgulayarak, “Böyle büyük bir tarım ekonomisinin böyle birkaç aylık bir gıda ihtiyacını tolere edememesini, hazır tutamamasını düşünmek doğru değildir. Bunu kabul edebilmek doğru değildir. Hem TMO olarak, hem Türkiye’nin kendi üretim kanalları son derece açıktır.” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir