HABERLER

Türkiye CDS’leri 600 Baz Puanın Altına İndi

Dün ABD Merkez Bankası ve Avrupa Birliği üye ülkelerin koronavirüs ile mücadele yeni ilave teşvik paket açıklaması riskli varlıklarda alımı iştahını arttırması ile Türkiye risk primi yeniden 600 baz puan seviyesinin altına indi.

Geçen hafta cuma günü kapanışını 566 seviyesinden gerçekleştiren gösterge, hafta içi 600 baz puanın üzerinde fiyatlamasının ardından, ABD ve AB tarafından ilave teşvik paketlerinin piyasalarda oluşan algıyı tersine çevirmesi ile düşüşe geçti.

Küresel piyasalar yeni tip koronavirüs salgınının ekonomiye etkilerini azaltmak için atılan teşvik adımlarının desteği ile pozitif görünümünü korurken, ABD ve Avrupa borsaları bugün Paskalya tatili nedeniyle kapalı olacak.

Türkiye Risk primi haftanın son işlem gününde 72 puan gerileme kaydetti. CDS anlık yüzde 12.22 düşüşle 593.67’den 521.13 seviyesine geriledi.

Türkiye’nin beş yıllık kredi iflas takası (CDS) primi 650 baz puanı aşarak 2008 finansal krizden bu yana en yüksek seviyeye çıkmışyı. CDS’ler yılbaşında 20 ayın en iyi risk iştahına işaret eden 240 puanda bulunuyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir