HABERLER

Türkiye Lapis Lazuli Ulaşım Koridorunu Onayladı

Türkiye’nin merkezinde olduğu bölgeler arasında ve ötesinde, ticari, ekonomik ve yatırım ilişkilerinin yanısıra siyasi ve kültürel ilişkilerin de geliştirilmesi amaçlanan “Lapis Lazuli” ulaşım yolu Resmi Gazetede’de yayınlanan karar ile onaylandı.

 

Afganistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye arasında “Transit ve Ulaştırma İş Birliği Anlaşması’nın onaylanmasına dair Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Lapis Lazuli projesine göre, Afganistan’ın Herat Şehrinden başlayan demiryolları ve otoyollar, Afganistan’ı Aşkabat üzerinden Hazar kıyısındaki Türkmenbaşı limanına bağlayacak.

Lapis Lazuli Koridoru; Afganistan, Türkmenistan, Hazar Denizi, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye arasında ekonominin, ticari ilişkilerin ve ulaşım bağlantılarının gelişimini amaçlayan çok önemli bir ulaşım güzergâhı özelliği taşıyor. Anadolu’da Türkiye’nin Orta Koridor Girişimi ile buluşan Lapis Lazuli Güzergahı, Asya ve Avrupa’yı bağlayan iki önemli Kara İpek Yolu ticaret koridorlarından biri olacaktır.

Melike

Lise eğitimini Kadıköy Anadolu Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Mühendislik mezunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir