HABERLER

Türkiye’de 68.2 milyon kredi kartı, 159 milyon banka kartı bulunuyor

Türkiye kredi kartı kullanım oranları 2019 verileri açıklandı. BKM verilerine göre, Türkiye’de ağustos sonu itibarıyla her 10 kartlı ödemeden biri temassız gerçekleştirilirken, kredi kartı sayısı geçen yıla göre yüzde 5, banka kartı ise yüzde 14 yükseldi.


Bankalararası Kart Merkezince (BKM) tarafından açıklanan verilerine göre, ağustos sonu itibarıyla Türkiye’de kullanılan kart adedinin geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 11 arttığı, her 10 kartlı ödemeden birinin de temassız olarak yapıldığı bildirildi.

Buna göre, aralık sonu itibarıyla Türkiye’de 68,2 milyon kredi kartı ve 159 milyon banka kartı bulunuyor. Geçen senenin aynı ayına göre kredi kartı sayısı yüzde 5, banka kartı sayısı ise yüzde 14 yükseldi. Böylece Türkiye’de kullanılan kart adedi ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11 artarak 227,2 milyona ulaştı. Bu dönemde, banka ve kredi kartlarıyla toplam 83,6 milyar liralık ödeme yapılırken, bu ödemenin 71,2 milyar lirası kredi kartları, 12,4 milyar lirası banka kartlarıyla gerçekleştirildi. 

Temazsız Ödeme Özelliği Yaygınlaşıyor

Hem kart tarafında hem de kart kabul noktası tarafında görülen yaygınlaşma, temassız ödemeler tarafına da yansıdı. Günlük temassız işlem adedi ağustosta 1,5 milyona ulaşırken, aylık temassız işlem adedi son 3 yılda 10 kat arttı.

“Nakitsiz ödemeler toplumu” olma yolunda en önemli ödeme yöntemlerinden birinin temassız teknolojisi olduğu görülürken, veriler, bugün her 10 kartlı ödemeden birinin artık temassız gerçekleştiğini ortaya koydu. Söz konusu gelişmede, temassız ödemede işlem limitinin 120 liraya çıkması etkili oldu.

Türkiye’de aralık sonu itibarıyla 30,9 milyon temassız banka kartı, 34,8 milyon da temassız kredi kartı bulunuyor. Bu da cüzdanlarda yer alan her 2 kredi kartından birinin temassız özellik taşıdığını ortaya koydu.

Toplama bakıldığında ise toplu taşıma, akaryakıt istasyonları, market ve restoranlarda hızla yaygınlaşan temassız teknolojisiyle uyumlu kart sayısı 65,7 milyon oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir