HABERLER

Türkiye’nin gaz ithalat faturasını 3 milyar dolar azaltacak

Doğal gaz fiyatlarında indirim olacak mı? Petrol fiyatlarının yıl sonuna kadar 50 doların altında seyretmesiyle Türkiye’nin 2020 doğal gaz ithalat faturasının yaklaşık 3 milyar dolar azalacağı öngörülürken, bu düşüşün ithalatçı ülkeler için iyimser bir tablo oluşturacağı fakat ihracatçı ülkelerin gelirlerini eriteceği belirtildi.

Petrol fiyatları 30 doların altına indi. Petrol fiyatlarında geçen hafta başlayan düşüşün etkisi doğal gaz fiyatlarına 6 – 9 ay sonra yansıyor. Bu etkinin görülmesiyle doğal gaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 98’ini ithal eden Türkiye gibi ülkelerin cari açığının azalması bekleniyor.

“Doğal Gaz Fiyatlarında İndirim Gerçekleşebilir”

Esgaz & İzmir Gaz Yönetim Kurulu Üyesi Ali Arif Aktürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin uluslararası gaz kontratlarının büyük bir kısmının uzun dönemli ve petrole endeksli olduğunu söyledi.

Kontratların petrole endeksli olmasının fiyatların belirlenmesi açısından bir belirsizlik ortaya çıkardığını ifade eden Aktürk, “Çünkü petrol fiyatları, kontrolümüzde olamayan bir husus.” dedi.

Aktürk, petrol fiyatlarında son dönemde yaşanan düşüşü örnek göstererek, “Bu düşüş 1 Nisan’dan itibaren geçerli olacak ikinci çeyrek fiyatları için yüzde 15’lik bir indirim getirir ama bu kimsenin yaptığı bir indirim değil, formülün ortaya çıkardığı bir durum. Üçüncü ve dördüncü çeyrek için de petrol fiyatlarındaki düşüş, Türkiye’nin gaz ithalat maliyetini yüzde 30’a kadar azaltır. Petrol fiyatlarının yıl sonuna kadar 50 doların altında seyretmesiyle Türkiye’nin toplam doğal gaz ithalatı faturası ise yaklaşık 3-3,5 milyar dolar azalır.” diye konuştu.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir