HABERLER

Türksat 5A bu yıl uzayda olacak

Bakan Turhan, Türkiye’nin aktif uydu filosunda 3 haberleşme uydusunun bulunduğunu, Türksat 5A, Türksat 5B ve Türkiye’nin ilk yerli ve milli uydusu Türksat 6A’nın yapım çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Türksat AŞ tarafından yapılan yatırımlar sayesinde Asya, Avrupa ve Afrika’da 118 ülkede yaşayan 3 milyar insana ulaşan uydu kapasitesine erişildiğini vurgulayan Turhan, yapılan çalışmalarla uydu haberleşme hizmetlerinin dışa bağımlı olmadan, kesintisiz ve güvenli bir şekilde sağlandığını bildirdi.

Turhan, acil durumlarda ve başta köy okulları olmak üzere altyapının olmadığı bölgelerde internet ihtiyacının Türksat uydularıyla sağlandığına dikkati çekerek, yörünge haklarının korunup, uydu haberleşme kapasitesinin geliştirilmesi kapsamında Türksat 5A ve 5B uydularının üretim çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi.

“Manevra Ömrü 30 Yılın Üzerinde”

Uydularımızın üretiminde kullanılan teknolojiye dikkati çeken Turhan, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin haberleşme ihtiyacını karşılayacak Türksat 5A ve 5B uydularımızın üretiminde yeni nesil itki sistemi kullanıldı. Bu sayede uydularımızın manevra ömürleri 30 yılın üzerinde olacak. Uydularımızın fırlatılmasıyla 31 derece doğu ve 42 derece doğu yörüngelerinde yeni Ku-Bant frekans hakları da kazanılacak. Türksat 5A’nın bu yıl içinde, 5B’nin ise 2021’in birinci çeyreğinde, Space X firmasına ait Falcon 9 roketleri ile ABD’nin Florida eyaletinden fırlatılması planlanıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir