HABERLER

Van’da 15 Bin Kişiye İstihdam Sağlanacak

Van’da Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamındaki “Tekstil ve Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi”nde kurulacak 42 fabrika ile 15 bi kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor.

Van’da tekstil yatırımı yapmak için yer talebinde bulunan firmaların ihtiyacına cevap verilmesi amacıyla hayata geçirilen “Tekstil ve Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi” projesinin altyapı ihalesi tamamlandı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle sosyal hareketliliğin en düşük seviyede olduğu Van’da üretime ve yatırıma yönelik projelerin uygulanmasına devam ediliyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında Van-Hakkari kara yolunda 300 dönüm alana kurulan ilk Tekstilkent’te doluluğun yüzde 100’e ulaşması üzerine ikinci etap için çalışmalar hızlandırıldı.

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) yeni yatırımcıların taleplerinin karşılanması amacıyla Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 1000 dönümlük alana kurmayı planladığı “Tekstil ve Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi” projesini onaylayan bakanlık, proje için gerekli kaynağı da gönderdi.

“15 bin kişinin istihdam edilmesini bekliyoruz”

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, genç nüfusa sahip olan Van’da en önemli sorunların başında işsizliğin geldiğini söyledi.

Bu nedenle emek yoğun sanayiye öncelik verdiklerini belirten Bilmez, şöyle konuştu:

“Kurubaş bölgesinde Tekstilkent’te 2 bin 500 kişi çalışıyor. Tekstile hem firmaların hem de vatandaşların yoğun ilgisi olunca organize sanayi bölgesinin 5. etabının bulunduğu alanda 1000 dönümlük bir alan daha Tekstilkent olarak tahsis edildi. Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı Kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız da buraya bütçe ayırdı. İlk etapta 420 dönümlük alanın altyapısı ihale edildi. Burada 42 fabrikanın kurulabileceği bir alan oluşturulacak. Hesaplamalarımıza göre 1000 dönüm tamamen dolduğu zaman orada 15 bin gencimiz iş bulma imkanına kavuşacak. Van Tekstilkent 2. etap hem ülke ekonomisine hem de buradaki istihdama önemli katkı sunacak.”

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir