HABERLER

Varank: Türk sanayisinin zayıflamasına müsaade etmeyeceğiz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin sağlam üretim altyapısına sahip olduğunu belirterek, “Türk sanayisinin zayıflamasına müsaade etmeyeceğiz.” dedi. Haziran ortasından itibaren otomotiv sektöründe canlanmanın beklendiğine dikkati çeken Bakan Varank, “Muhtemelen önümüzdeki dönemde ekonomide, özellikle üretimde, tek kutuplu dünya düzeninden, çok kutuplu dünya düzenine doğru geçiş olacak.” diye konuştu.

Bakan Varank, Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) üyeleriyle video konferans yöntemiyle bir araya gelerek ,Covid-19 salgınının otomotiv sektörüne etkilerini ele aldı.

Salgının küresel ekonomiye olan etkilerine değinen Varank, üreticilerin, sanayicilerin nabzını yakından tuttuklarını ve yol haritasını buna göre şekillendirdiklerini ifade etti. Varank, yaşanılan şokun etkilerinin daha ne kadar süreceğini hiç kimsenin öngöremediğine işaret ederek, “Belki toparlanma çok kısa sürecek ve eski düzenimize hemen geri döneceğiz. Belki de dünya daha uzun vadeli, yıllarca sürecek bir küresel krizle boğuşmaya davam edecek. Her iki senaryoya da hazırlıklı olmak, riskleri minimize ederken, muhtemel fırsatları da en iyi şekilde değerlendirmek gerekiyor.” diye konuştu.

SAĞLAM ÜRETİM ALTYAPISI

Türkiye’nin sağlam bir üretim altyapısına sahip olduğunu kaydeden Varank, ‘Bu dönemde arz sıkıntısıyla karşılaşmadığımız gibi tüm dünyanın ihtiyaç duyduğu yoğun bakım solunum cihazı gibi kritik bir ürünü rekor sürede üretebildik. Elbette bu durum tesadüf değil. 18 senede; sıfırdan bir Ar-Ge ekosistemi inşa ettik, sanayi altyapımızı güçlendirdik ve yetişmiş iş gücüne yatırım yaptık. Gönlünüz müsterih olsun. Türk sanayisinin zayıflamasına müsaade etmeyeceğiz. Üretimi ayakta tutacak ve rekabet gücümüzü daha da artıracak politikaları tereddütsüz uygulayacağız.” açıklamasında bulundu.

PASTA YENİDEN BÖLÜŞÜLECEK

Varank, yaşanan salgının, aslında farklı fırsatları da beraberinde getirdiğini anlatarak, “Küresel şirketler üretim merkezlerini taşıma hususunu dillendiriyorlar. Önümüzdeki dönemde ekonomide, özellikle üretimde, tek kutuplu dünya düzeninden, çok kutuplu dünya düzenine doğru geçiş olacak. Ekonomik faaliyetlerin ağırlık merkezi, dünya geneline daha dengeli yayılacak. Yeni merkezler ortaya çıkacak, güç dengeleri değişecek. Yani küresel pasta yeniden ve umuyorum ki daha adil bir şekilde bölüşülecek. Bu bölüşümden payımızı en iyi şekilde almalıyız. Sanayicinin yanındayız.” diye konuştu.

TEDARİK ZİNCİRİ DE TOPARLANACAK

Otomotiv sektöründeki gelişmelere işaret eden Varank, “Yurt dışı piyasalar yeniden açılmaya başladı. 11 Mayıs itibarıyla, ülkemizdeki otomobil ana sanayi fabrikalarının da tamamı faaliyetlerine başlamış olacak. Ana sanayi güçlenmeye başladıkça, tedarik zinciri de toparlanacak. Salgının hızına bağlı olmakla birlikte, Haziran ortasından itibaren otomotiv sektöründe bir canlanma bekleyebiliriz.” dedi.

YERLİLEŞME ORANINI ARTIRIN

Yerlileşme oranlarının artırılması gerektiğini belirten Varank, “Üretimde yeni yöntemler denemekten çekinmeyin. Yurt içindeki kaynaklardan en iyi şekilde faydalanın. İnovasyona ve insana yatırım yapmaktan asla vazgeçmeyin.  Son olarak dijital teknolojilere yatırım yapın. Tedarik sanayi olarak, yaptığınız işlerin mutlaka bir dijital izdüşümü olsun. İş hacminizi dijitale taşıyabileceğiniz uygulamalara odaklanın. Verimliliği arttıracak dijital dönüşüm yatırımlarınızı ertelemeyin.” ifadelerini kullandı.

 

Ahmet

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir