HABERLER

VTP Capital Türk hisse senedi piyasaları için iyimser

Borsa İstanbul’da yükseliş sürecek mi?  VTB Capital Türk hisse senedi piyasaları için gelecek 6-12 aylık dönemde daha iyimser beklentide olduğunu ve toparlanmaya bankacılık sektörünün öncülük edeceğini belirtti.

Türk hisse senetlerinin görünümüne ilişkin bir rapor yayımlayan VTB Capital Analisti Akın Tüzün,  Ekonomik toparlanma ve güçlü kar büyümesi görünümüyle Türk hisse senetlerinin 2020’ye güçlü başladığı, Covid 19’un bu görünümü tersine çevirdiği aktardı.

Türk Lirası konusunda endişeli değiliz. Küresel petrol fiyatları ve azalan ithalat talebiyle ikinci yılda da Türkiye’nin cari fazla vermesini bekliyoruz” diyen Tüzün, “Merkez Bankası’nın net rezervleri negatif bölgeye düşse de brüt rezervler güçlü kalmaya devam ediyor. Dolayısıyla gelecek 6-12 ay için görünümün olumluya dönmesini bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Tüzün, Merkez Bankası’nın azalan rezervleri ve TL’ye dair endişelerin hisse senetlerinin baskı altında kalmasında en temel etken olduğu belirtilirken, net turizm gelirlerinde düşüş beklentisi ve ekonominin iç tüketime yüksek bağımlılığı Türkiye piyasalarının eksi yanları olarak değerlendirdi.

Türkiye piyasalarının artı yönlerinin de paylaşıldığı raporda, “Düşük petrol fiyatları, yüksek küresel likidite, düşük faiz, cazip değerlemeler, Covid-19’la başarılı mücadelesi olumlu taraflar olarak öne çıkıyor.” ifadelerine yer verdi.

Tüzün, Türk hisse senedi piyasalarının EMEA ülkelerinden daha iyi performans göstereceği, hisse senetlerindeki toparlanmaya bankacılığın öncülük edeceğini aktardı ve  Türk Lirası baskı altın kalmaya devam edecek. Ancak Özellikle Merkez Bankası küresel Merkez Bankalarıyla swap anlaşması yaparsa, düşük petrol fiyatları ve yüksek küresel likiditenin de etkisiyle bu endişenin kısa süreli olacağı ifade edildi.

Melike

Lise eğitimini Kadıköy Anadolu Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Mühendislik mezunu.

One thought on “VTP Capital Türk hisse senedi piyasaları için iyimser

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir