ŞİRKET HABERLERİ

TEB Yatırım, model portföyünü değiştirdi


Ünlü banka hisse hedef fiyat tahminlerin değiştirdi. TEB Yatırım (BNP Paribas) Türkiye stratejisi, yarıyıl görünümünü yayınladı, model portföyünde değişiklikler yaptı.

TEB Yatırım (BNP Paribas) “Türkiye Stratejisi: Yarıyıl Görümü” raporunu yayınladı. Yayınlanan raporda. BIST 100 endeksinin, dolar cinsinden zayıf performans gösterirken, Türk lirası (TRY) cinsinden nominal olarak yüzde 24 getiri elde ettiği belirtildi.

Raporda;

“MSCI Türkiye, özellikle küresel hisse senedi piyasalarına kıyasla 2022’de olağanüstü bir performans sergiledi, ancak bu yıl tablolar değişti ve MSCI Dünya endeksi dolar cinsinden yüzde 16 getiri sağlarken, MSCI Türkiye dolar cinsinden yüzde 13 düştü. Anlaşılır bir şekilde, BIST 100’ün performansı seçimlere giden süreçte zayıftı (29 Mayıs’a kadar TRY cinsinden %12’lik negatif getiri elde etti). Ancak, seçimlerden sonraki toparlanma hızlı oldu (+40% TRY bazlı getiri). 2023’in ikinci yarısında, 1. çeyrekte oldukça çekingen kalan yurtiçi yatırımcıların, hisse senedi piyasasına yeni bir ilgi göstereceğini bekliyoruz. Son TRY devalüasyonu sonrası düşürülmüş TRY mevduat faizleri ve FX bazlı tasarrufların cazibesinin azalması, bizim görüşümüze göre, yurtiçi yatırımcılar için önemli katalizörlerdir. Yabancı yatırımcılar için, yeni ekonomi ekibinin makro politikaları rasyonelleştirme ve FX rezervlerini artırmayı öncelemesi sözünün katalizör görevi görmesi ve Türk hisse senedi piyasasını yatırım radarlarına geri koyması gerekir.

Seçim belirsizliğinin geride olduğunu kabul ederken, piyasanın mevcut temellerini cesaret verici görmüyoruz. Kapsam alanımız için 2023E reel dışı kazançlarımızı %4 oranında artırdık. 2023’e ait bankacılık kapsamımız için 2023 kazanç tahminlerini de %27 oranında yükselttik. Ancak, 2023E enflasyonu 55% kadar yüksek olmasına rağmen, kapsamımız genelinde 2023E kazançlarda neredeyse hiçbir y-y büyüme beklemiyoruz. Tarihsel trendler, BIST 100 getirilerinin kazanç büyümesiyle ilişkili olduğunu göstermiştir. 2018’den bu yana istikrarlı bir şekilde çarpan sıkıştırması olduğu göz önüne alındığında, kazanç beklentileri önemli ölçüde yukarı yönlü revize edilmezse, piyasa getirilerinin muted kalmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Revize edilmiş tahminlerimize göre, piyasanın mevcut 2023E reel dışı P/E’si 9.7x, bu da 2018 sonrası medyan olan 10.5x’ten çok farklı değil. Bu da, kazanç beklentileri iyileştirilmezse, piyasanın yukarı yönlü potansiyelinin büyük olmayabileceğini gösteriyor.” denildi.

Model portföyümüzde, yılın geri kalanında seküler temalarını korudaklarını belirten TEB Yatırım. Yıl başından bu ana görüen olağanüstü performanslarına rağmen, havacılık isimleri konusunda yukarı yönlü beklenti içinde olmaya devam ttiklerini belirtti.

#THYAO’yi (AL, HF 405,82 TL) ve #PGSUS’u (AL, HF 1,042,37 TL) portföyde tutuyoruz.

#ASELS için oyun değiştirici, Turkiye’nin batılı müttefikleriyle yakınlaşması olacak ve bu nedenle ASELS’i (AL, HF TRY 108,42) portföyde tutuyoruz.

Bankacılık maliyetimiz %14 seviyesinde kalmakla birlikte #YKBNK yerine #GARAN’ı (AL, HF TRY50,82) koyuyoruz. #TOASO (AL, HP TRY358,50), Stellantis ile yeni anlaşmalardan dolayı 2023’ün ikinci yarısında iyi bir performans sergileyecek. Haziran ayında iyi marjlar elde etmesine rağmen, en iyisinin geçmişte kaldığını düşündüğümüz için #TUPRS’yi portföyden çıkarıyoruz.

Seçimler öncesinde temkinliydik ve #ENKAI’yi hisse senedi seçmelerimize dahil etmiştik. Seçim belirsizliği geride kaldığı için ENKAI yerine #LOGO (AL, HF TRY108.00) koyuyoruz. TRY devalüasyonundan faydalanan başka bir savunmacı isim. #SISE (AL, HF TRY67.50), 2Q23 sonuçları beklentilerimiz zayıf olsa da portföyde kalıyor.

Tüketiciler 2023’ün ikinci yarısında tasarruf etmeye başlayabileceği için #MGROS yerine #BIMAS’ı (AL, HF TRY306.20) koyuyoruz. #TCELL (AL, HF TRY 63.8), son rallisinden sonra daralan bir yukarı yönlü potansiyele sahip olmasına rağmen portföyde kalıyor. Ayrıca, #ARCLK’nin P/E’sinin yarısından fazla olan #VESBE’yi (AL, HF 22,30 TL) portföye ekliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

 

Melike

Lise eğitimini Kadıköy Anadolu Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Mühendislik mezunu.

2 thoughts on “TEB Yatırım, model portföyünü değiştirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir